27 Aralık, 2007

NERDESİN ATATÜRK..NERDESİN?

İşte biz. Bugün bu saatte, burada seninle randevu verdiğimiz yerdeyiz...Sen nerdesin ? Heykellerde mi, mezarlarda mı, taşlarda mısın ?..
Bu sararmış yüzler, bu yerlere çevrilmiş gözler, bu hıçkırıklar. Bu gözyaşları nedir ? Boğulan hıçkırıklarda mı, dökülen yaşlarda mısın?..
Yurdunun yine baharı yeşil, mavi, pembe... Yine kışı hırçın, beyaz.. Mevsimler bıraktığın gibi... Yerliyerinde... Ve senin Adana'n, yine serin bakışların kadar ılık... Sen yazlarda mı kaldın, baharlarda mı, kışlarda mısın ?..
Gözlerimiz yollarda kaldı, sen yollarda kaldın; gelemedin. Uzat elini;İnişlerde mi, yokuşlarda mısın?.
Gözlerimizi yumunca görünüyor, açınca kayboluyorsun... Kimden soralım, nerde bulalım seni;
Hayallerde mi, düşlerde misin ?..
Şu kubbelerde, şu tavanlarda senin için "Yaşa!" seslerinin ve alkışlarının çınlayıp taştığı günler biliriz... Yine alkışlarda mı, eller üstünde mi, gözlerde mi, gönüllerde mi, başlarda mısın ?..
Senin kumandanla yürüyor, senin kumandanla duruyor orduların... Sesin kulaklarda... Sen yürüyüşlerde mi, duruşlarda mısın?..
Destanlara geçen masallara karışan bir adın var; mânilerin söylendi, şiirlerin yazıldı... Sen ATA oldun ve sözlerin ATASÖZÜ oldu; fakat kendin nerde kaldın... Atasözlerinde mi, mânilerde mi, deyişlerde misin?..
Akşam yine sofranı kurduk, sevdiğin şeyleri dizdik; seni sevenler toplanıp oturduk, bekliyoruz, Sen nerdesin ? Sen ki iki elin kanda olsa gelirdin.Yoksa bizden gizli, bize müjdeler getirecek muhteşem işlerde misin ?...
Sağda aradık, solda aradık; bir düne çevirdik başımızı bir yarına baktık. Bilmem ki geleceklerde mi geçmişlerde misin ?..
Heryerin süsü, her işin aşinası idin. Sorduk; Ankara'dadır dediler, senin için.... Nerdeysen oraya gelelim... Söyle : Güreşlerde misin, yarışlarda mısın?...
Yazdığın kitabı heceliyor, heceliyor, sökemiyoruz; kitabından okutmaya gel bizi... Ses ver bize...Sesimize cevap verirdin nerde olsan...Yoksa yine sınır boyu manevralarda mı, savaşlarda mısın?..
Dilimizde sevdiğin havalar... "Alişim"i çalıyoruz : "Allı yemeni"yi, "Dağbaşı"nı, "İstiklal Marşı"nı söylüyoruz. Sesin sesimizden ayrı değil, fakat sen nerdesin?... Şarkılarda mı, türkülerde mi, marşlarda mısın?..
İşte biz bugün, bu saatte, burada seninle randevu verdiğimiz yerdeyiz Sen heykellerde mi, mezarlarda mı, taşlarda mısın ?..
Yazdığın kitabı heceliyor, heceliyor, sökemiyoruz; kitabından okutmaya gel bizi...
Ses ver bize... sesimize cevap verirdin nerde olsan...Yoksa yine sınır boyu manevralarda mı, savaşlarda mısın ?...

ARİF NİHAT ASYA

Etiketler:

0 Yorum:

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

Bu yayına verilen bağlantılar:

Bağlantı Oluştur

<< Ana Sayfa