10 Ekim, 2008

KRİZ SADECE BENİ VURMAZ.

Kriz bizi ne kadar etkileyecek? Son günlerde her yerede konuşulan konuşulan konu bu.
Ülkemizde kriz yok diyen var,
“Kriz bize birşey yapmaz” diyen var,
“kriz sınırlarımızdan girmez biz önlemini, aldık” diyen de var.

Hey had! Kral çıplak, kimse bunu görmüyor mu? Yoksa önce hükümet kendini, sonra da milleti mi kandırıyor?

Krizi ilk farkeden Tofaş fabrikası, 24 eylül- 7 Ekim tarihleri arasında üretimini durdurdu. Daha sonra hangi sektöre bakarsanız bakın, krizi yaşayanlar ne yapacağını şaşırmış durumda.

Mermer sektöründen tersanelere, inşaat sektöründen laleli’ deki bavul ticaretine, gıda sektöründen tekstile kadar bütün sektör zor durumda.İhracat durma noktasında.Daha ucuza mal etmek isteyen sanayici ithalata yönelince küçük firmaların kapanmasına neden olmakta. Kapanmamak için kendini zorlayan firmalar işçi çıkarmaya başlayacak ve işsizlik çoğalacak.İşsiz kalan vatandaş evine ekmek götüremeyecek.

Ey ahali! Kriz yüksekten indi, evin kapısına dayandı.
Hala birileri “HAMDOLSUN” diyor.
Maliye bakanı “bütün önlemleri aldık, hatta 2002 yılından beri önlem almaktayız, birşey olmaz” diyor.

Acaba önlemleri kendileri için mi aldılar?
Kasa satışları, bu kadar kriz konuşulan bir ülkede tavan yapıyorsa, önlemlerin kimin için alındığını biraz kavrayabiliyorum.

Yastık altı paralar kasa içine konulacak, gemiciklere binilecek ve ekonominin rotası nereyi gösteriyorsa, oraya gidilecek. İlk hedef Amerika diyeceğim ama, krizin ilk başladığı ülke de orası. Orada da rahat kaçtı.

Ailece yapabileceğimiz birşeyler var mı diye düşündük. Bazı önlemler alalım dedik baktık ki bunları biz zaten hep yapıyormuşuz.

Eşimin iş yeri eve yakın, yürüyerek gidiyor, yol parası cepte.
Oğlum arabasını evin önüne park ediyor, aylık akbiliyle işe gidip geliyor, benzin parası cepte.
Ben gezmeye gitmiyorum, akbil parası cepte.

Ekmeğimizi evde yapalım dedik.
Eskiden eşimin doğduğu köyden un gelirdi, bulgur gelirdi.Terör yüzünden devlet köyü boşalttı ve yaktı, köydeki bulgurdan da olduk.

Çuvalla un alalım dedik, elektriğe zam geldi. Biriktirdiğimiz yol paralarını elektrik faturasına yatırırız dedik.
Ee, kış geliyor dolaptan eski kazaklarımızı çıkarır giyeriz , doğalgazı da akşamdan akşama yakarız, dedik.
Gıda alışverişlerini kısalım, tek çeşit yemek yapalım, dedik.
İyi bunları yapalım aile bütçesi biraz toparlanır, dedik, dedik ama, “ya esnafı n durumu ne olur” diye de düşünmedik değil. Alışveriş durunca , bakkal- kasap kepenk kapatmaz mı?

Doluya koyduk almadı, boşa koyduk dolmadı misali, hesabı iyice karıştırdık.

Yoksulluk sınırının 2.000 YTL nin üzerinde olan bir ülkede, zenginler yerken, fakirler mi kurtaracak bu krizi acaba?
Yoksa hala “HAMDOLSUN biz de birşey yok etkilenmeyeceğiz” teranelerini mi dinleyeceğiz?

Yasemin Gürtürk
10/Ekim/2008

4 Yorum:

saat: 7:42 ÖS , Blogger MEHPARE ÖĞÜT dedi ki...

Yasemin Hanım, ülkemizin durumu mağlum ama işte birileri o mağlum kişiler Hamdolsun la işi yürütmeye devam ediyorlar. Hiç kusura kalmasınlar ama seçim zamanı da çay şeker un kömür filan dağıtarak oyları topluyorlar. Çünkü bizim halkımız hala cahil.21.Yüzyıl Türkiye'sinde ki bu halk maalesef ki cahil. Atatürk halkı için çok uğraştı ama o uğraşlar sadece kendi kuşağındaki insanlar tarafından anlaşılmış ve bu yüzyılın insanları hala anlamakta direniyorlar. İşte bu kriz zamanlarında da sizinde belirttiğiniz gibi büyük firmalar kapanıyor. Geçenlerde tv de izlediğim bir haberde İst.Etiler di yanlış hatırlamıyorsam, galeri sahibi bayram öncesi sattığı 6 arabanın parasını alamamış kaldı ki çekler karşılıksız çıkmış. Niye kimsede para kalmadı. Neyse ben daha fazla uzatmayayım da sizinle paylaşmak istediğim dipnotu düşeyim hemencecik şuraya...
**********************************

Son Zamanların En İyi Memur Fıkrası'ABD, İngiliz ve Türk maliye bakanları bir araya gelmiş. Kamu çalışanlarının durumlarını görüşmektedirler. ABD Maliye Bakanı der ki: Bizim araştırmalarımıza göre kamu görevlilerimizin bir aylık geçimi için 1000 dolar gerekiyor. Biz onlara 1500 dolar veriyoruz. Bunun 1000 dolarını çeşitli ihtiyaçlarına harcıyorlar, 500 dolarını nereye harcıyorlar bilemiyoruz.

İngiliz Maliye Bakanı sözü alır: Bizim araştırmalarımıza göre kamu görevlilerimizin bir aylık asgari geçim endeksi 1000 Sterlin. Biz çalışanlarımıza 1400 Sterlin veriyoruz. 1000 Sterlin'ini çeşitli ihtiyaçlarına harcıyorla r! . 400'ünü ne yapıyorlar bilmiyoruz.
Bizim Maliye Bakanı sözü alır: Bizim kamu çalışanlarının asgari bir aylık geçimi için 1000 YTL gerekiyor. Biz 500 YTL veriyoruz. Gerisini nereden buluyorlar bilemiyoruz.
*********

Kusura bakmayın alanınızı fazlasıyla işgal ettiğimin farkındayım ama, bunu da paylaşmak istedim. Teşekkürler ederim...

 
saat: 8:27 ÖS , Blogger Yaşam Tiyatrosu dedi ki...

Çok teşekkürler Mehpare hanım. gerek yorumunuz gerekse fıkranız düşünmeye değer.
istanbul'da bu hafta araba fuarı vardı ve ne yazıkk ki en pahalı arabanın fiatları. 400.000 ile 800.000 euro arası.ve fuar başlamadan evvel alınan siparişler doğrultusunda bu arabalardan 5 tane satılmış. cebit fuarında en yüksek teknolojiyle yarış halindeyiz. Hem kriz diyoruz, hem yarışıyoruz.
Düşündüğüm zaman,zamanın başbakanının "benim memurum işini bilir" lafını hatırladım.( Haşa benim lafım memura değil tabiki, zira benim eşim de memur ve ek iş yapmak zorunda kalan biri)Demekki yine birileri cebini iyi dolduracak. Ve olan küçük esnafa ve açlık sınırının altında ezilen halka olacak. Tıpkı fıkradaki Türk maliye bakanının düşünüpte bilemediği halka olacak. zaten o azla yetinmeyi bilir gerisi onlar(hükümet) için teferruat.

 
saat: 11:27 ÖÖ , Blogger Şükrü Yılmaz dedi ki...

Gunaydin Hayirli Gunler Ailenizle Birlikte Saglikli Neseli,Guzel ve Bereketli Bir Gun Gecirmenizi Dilerim.Sevgiyle Saygiyla vede Saglikla Mutlu Esen Kalin Allaha Emanet Olun.Saygilarimla

YORUM:Doğru Hukumet ve Yandaşlasını vurmaz buna katılıyorum zaten gerisi vurulmuş vurulmamış onların umurunda değil...

KABUS

Sandım ki dunya durdu
Hayatimiz son buldu
Bakindim etrafima
Her yer darmadaginik
Tum insanlar perisan
Hepsinde telas var
Nedenini bilmeden
Korkuyla yasiyorlar
Acaba kiyamet mi koptu
Ya da 3. dunya savasi mi
Belki de hicbiri degil de
Kotu bir kabus gordum
Sadece bir kabus.

Alinti:Sahinde Hulya Kahraman
http://www.siirdefteri.com/?sayfa=siir&siir_id=37948

Sukru Yilmaz
Antakya-Hatay

http://sukruyilmaz.net
http://sukruyilmaz.net/blog

 
saat: 11:28 ÖÖ , Blogger Şükrü Yılmaz dedi ki...

Konu:Zekeriya Öz

ARKADAŞLARIMIN BİLGİSİNE ARZ OLUNUR...

ERGENEKON SAVCISI ZEKERİYA ÖZ'ÜN GİZLENEN 4 YILI!

Yıl 1994, Aydın ilimizin Çine ilçesi. Savcı Zekeriya Öz, eşi ve çocuğuyla birlikte ilk görev yeri olan Çine'ye taşındı. Yeni Savcı,önce, eşinin kara çarşafıyla Çinelilerin dikkatini çekti. Savcı Öz'ün evine gelen misafirler ise haremlik ve selamlık olarak ayrılan odalarda konuk ediliyordu. Kadınlar haremlikte, erkekler selamlıkta…

Savcı Zekeriya Öz halktan gelen tepkiler üzerine kara çarşafıçıkarttırıp eşine türban ve pardösü giydirdi. Eşi kara çarşafı çıkardı ama Savcı Öz'ün adı Çine'de hiç gündemden düşmedi. Zira Savcı'nın adının karıştığı skandalın biri bitmeden diğeri başlıyordu.

KIDEMLİ SAVCIYA ÇİRKİN TEKLİF!

Yıl 1995, Çine Adliyesi. Bütün adliyelerde olduğu gibi, faks ve adli sicil kaydı yaptıran yurttaşların ödediği paralar Çine Adliyesi'nde de Adaleti Güçlendirme Vakfı'na aktarılıyordu. Zekeriya Öz, bir gün, dönemin kıdemli savcısı Ayhan Uğurdan'ın kapısını çaldı. Savcı Öz, Vakfa aktarılan paranın bir bölümünü "paylaşma", teklifinde bulunuyordu! Kıdemli Savcı, çirkin teklife büyük tepki gösterdi. Kıdemli Savcı Ayhan Uğurdan, Zekeriya Öz'ü Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikâyet etmeyi de ihmal etmedi. Sonunda, hem Zekeriya Öz hem de Kıdemli Savcı Ayhan Uğurdan soruşturma geçirdi. Zekeriya Öz, Çine'den Bitlis Mutki'ye sürüldü. Ayhan Uğurdan ise uğradığı haksızlığa dayanamayıp görevinden istifa etti.

Zekeriya Öz'ün vukuatları bununla bitmiyor. Hakkındaki soruşturma tamamlanıp sürgün cezası yiyene kadar Savcı Öz, yeni skandallarla Çine'yi sarsmaya devam etti…

SAVCI ÖZ, REHİN ALINIYOR

Yıl 1998, Çine girişindeki Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Odası kıraathanesinin önü. Savcı Öz, babasıyla birlikte oradan geçiyordu. Mehmet Ocak adlı bir işadamı, silahını çekip Savcı Öz'ün ensesine dayadı! İşadamı Ocak, Savcı Öz'ü kolundan tutup sürükleyerek kıraathaneye soktu. İşadamı Mehmet Ocak, kıraathanede bulunan Çinelileri dışarı çıkarırken, Savcı Öz'ü rehin aldığını bildirdi.Çineliler eylemi hayretler içinde izliyorlardı. Zira, Mehmet Ocak, aynı yıl Çine vergi rekortmeni olmuş, Çinelilerin yakından tanıdığı bir işadamıydı!

Yirmi kadar polis kıraathanenin etrafını çevirdi, Ocak'a Savcı'yı bırakmasını söylediler, bırakmadı...Daha sonra dönemin kaymakamı, savcısı ve komiseri araya girdiler.İşadamı Mehmet Ocak yatıştırıldı… Mehmet Ocak, tam iki buçuk saat Zekeriya Öz'ü rehin tutmuştu... Olaya tanık olan Çineliler, ertesi gün gazetelerde bu haberi bulamadılar! Ne işadamı Ocak hakkında, ne de savcı Zekeriya Öz hakkında soruşturma açılmıştı. Bu durum Çinelilerin merakını daha da artırdı.

Neden sonra öğrendiler ki; Savcı Zekeriya Öz, işadamı Mehmet Ocak'ı haraç vermeye zorluyordu. Savcı Öz, arabasının benzinini de, yine Ocak'ın benzin istasyonundan bedava doldurtuyordu. .. Savcı Zekeriya Öz'ün, kendisini iki buçuk saat rehin tutan işadamı Mehmet Ocak hakkında neden şikâyetçi olmadığı da böylece anlaşılıyordu!

Ergenekon Savcısı'nın Çine skandallarını Aydınlık'a anlatan emniyetyetkilileri, işadamları, politikacılar ve yurttaşlar, "İşadamı MehmetOcak, haklı olarak isyan etti" diyorlar…

RESMİ GAZETEDE DE YAZILI

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün savcılıkta ilk dört yılı böyle geçti. Fethullahçı medya tarafından titizlikle sürdürülen "İlk görev yerim Mutki" yalanıyla örtülmek istenen gerçekleri, böylece açığa çıkarmış oluyoruz.

Zekeriya Öz, Mutki'ye tayin olmadı, Çine'den sürgün gitti! Mutki'ninZekeriya Öz'ün ilk görev yeri olmadığı, Mutki'ye Çine'den gittiği, 2 Temmuz 1998 tarihli ve 23390 sayılı Resmi Gazete'de de yazılı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan atama kararlarının beşinci sayfasında şöyle yazıyor: "Mutki Cumhuriyet Savcılığına, Çine Cumhuriyet Savcısı 35837 Zekeriya Öz".

ADALET BAKANLIĞI'NIN AYDINLIK'A YANITI

Aydınlık, 28 Temmuz 20089’de Adalet Bakanlığı'na savcı Zekeriya Öz'ün "hangitarihte, nerede göreve başladığını ve nerelerde görev yaptığını" sordu. Adalet Bakanlığı da "kamusal gizlilik ve kişisel gizlilik"gerekçesiyle sorularımızı yanıtsız bıraktı.

ÇİNELİLER: “PARAYA ZAAFI VAR”

Zekeriye Öz, aradan on yıl geçmesine rağmen Çine'nin adliye, polis ve işadamları çevreleri tarafından çok iyi hatırlanıyor. Çineliler bu olayları Aydınlık'a anlatırken, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz hakkında şu sıfatları kullanıyorlar:

-"Doğru adam değildir."

-"Paraya zaafı vardır."

-"Para Zekeriya Öz'ün her şeyidir!"

Çinelilerin anlattığına göre, Zekeriya Öz Çine savcısıyken, kanunaaykırı olduğu halde ticaretle de uğraştı. Merkezi Çine'de bulunan "İstanbullular Nakliyat" isimli bir firma ile araba alım satım işlerine girdi...

"ATATÜRK'TEN 'BETON KEMAL' DİYE SÖZ EDERDİ"

Öz, 1951'de Bulgaristan' dan Bursa'ya göç eden 8 çocuklu mutaassıp bir ailenin tek erkek çocuğu. 1968 doğumlu. Teyze oğlu Seyfullah Vatansever, Zekeriya Öz'ün İmam Hatip (İHL)'te okuduğu yıllarda Fethullah tarikatı tarafından "devşirildiğini" anlatıyor. Zekeriya Öz, o yıllarda Fethullah Gülen'in finanse ettiği Yeşilırmak Dershanesi'nde eğitim gördü. Kurban Bayramı'nda vatandaşlardan kurban derilerini toplar, Fethullahçıların vakfına verirdi.

Öz'ün çocukluğu ve gençliği, Bursa-Yalova-İ stanbul hattında geçti.Zekeriya Öz, 1997'de Hakimlik ve Savcılık Sınavı'nı kazandıktan sonra,Aktüel Dergisine verdiği bilgiye göre, Bursa Barosu'ndaki kaydını sildirip 35837 sicil numarasıyla savcı oldu. Mutki'de 2 yıl görev yaptıktan sonra, Balıkesir Bigadiç'e atanıyor. 2004'ten sonra da İstanbul Ümraniye'ye ve sonra da Beşiktaş'ta eski adıyla Devlet Güvenlik Mahkemeleri, yeni adıyla özel yetkilendirilmiş Ağır Ceza Mahkemeleri' ne "özel olarak" tayin ediliyor. Teyzesinin oğlu Seyfullah Vatansever, Zekeriya Öz için "Atatürk ve Cumhuriyet düşmanıdır" diyor,"Atatürk adını ağzına almaz, 'beton Kemal' ifadesini kullanırdı...Savcı olduğunu duyunca çok şaşırdım. Hâlâ da şaşkınım."

ZEKERİYA ÖZ, BURSA BAROSU'NDAN ATILDI MI?

Zekeriya Öz, okulu bitirince Bursa Barosu'na kaydolur. Avukatlık stajını da Avukat Mustafa Noyan'ın yanında yapar. Bursa Barosu'na giriş tarihi 18 Şubat 1993. 18 Aralık 1997 tarihinde Baro'daki kaydı silinir. Ancak basının yazdığının aksine kendi isteğiyle değil, dönemin Bursa Barosu başkanı eski milletvekili Av. Yahya Şimşek'in verdiği bilgiye göre "aidatlarını ödemediği gerekçesiyle. "

Zekeriya Öz'ün savcılık görevine başlama tarihi 1994. Bursa Barosu'ndaki kaydı ise 18.12.1997 tarihinde siliniyor.Buna göre Öz, üç yıl boyunca hem savcı hem de avukat. Yasalarımıza göre bir Cumhuriyet Savcısı'nın iki kimliği olamaz. Ergenekon Savcısı, attığı her adımda bir skandal yaratmış!

BİGADİÇ'TE DE SORUŞTURMA GEÇİRDİ

Zekeriya Öz'ün, 2003 yılında görev yaptığı Bigadiç'te Balıkesir Barosu avukatlarından avukat Dilek Özkayıhan tarafından Adalet Bakanlığı'na şikâyet edildiği de ortaya çıktı. Şikâyet üzerine bakanlık müfettişleri olayı soruşturuyor ve Öz'ün cezalandırılması için rapor hazırlayıp dosyayı üst kurula gönderiyor. Ancak Zekeriya Öz, o dönemde çıkan disiplin affı ile ceza almaktan kurtuluyor.

ZEKERİYA ÖZ, 4 CIA AJANINI SAKKA İLE GÖRÜŞTÜRDÜ

Savcı Öz'ün Ergenekon'dan önce baktığı en önemli soruşturma, El Kaide'nin Avrupa, Türkiye, İran, Suriye, Pakistan sorumlusu "LouaiSakka" davasıydı. Zekeriya Öz, İsrail gemisine saldırı hazırlığı yaparken yakalanan El Kaide'ci Sakka hakkında hazırladığı iddianameyle dikkatleri üzerine çekti. Savcı Öz, HSBC Bank, İstanbul'daki İngiliz Başkonsolosluğu ve sinagogları bombalayan eylemciler Azad Ekinci veAbdülkadir Karakuş'un, Suriye'ye Sakka'nın yanına gittiğini belirledi.Öz, Sakka'ya müebbet hapis talep etti. Zekeriya Öz, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastıyla Sakka'nın bağlantısını araştıran Birleşmiş Milletler Soruşturma Komisyonu'na da bilgi verdi. Louai Sakka, ABD'deki ünlü ikiz kulelere yönelik büyük eylemi gerçekleştiren militanları Yalova'daki terörist kamplarında eğittiğini de daha sonra açıklamıştı.

Tarih: 15 Kasım 2005.

Yer: İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı.

CIA uçağı Türkiye'ye Louai Sakka için geldi. Bu uçağın geliş nedenisonradan ortaya çıktı. Sakka'nın avukatı Osman Karahan'ın verdiği bilgiye göre, "4 CIA ajanı Kandıra F Tipi Cezaevi'nde Sakka ile görütü." CIA ajanlarının cezaevine girişleri için izni veren de Savcı Zekeriya Öz.

Ayrıntıları Avukat Karahan'dan dinleyelim:

"Uçak olayından önce 2 defa müvekkilimle görüşen yabancılar, Sakka'ya Suriye aleyhinde ifade vermesi halinde o dönemde havalimanında bekleyen uçakla dünyanın istediği yerine götürme vaadinde bulundular. İlk görüşmeden kısa bir süre sonra 2'si Türk 4 kişinin Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde görevli Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'den aldıkları yazılı bir belge ile cezaevine geldiler. Sakka ile 4 saat süren bir görüşme olmuş.Gelenlerden Türkçe konuşan 2'si kendilerini emniyet görevlisi olarak tanıtmış. Benzer önerileri sıralamışlar.

Sakka, hiç konuşmayan diğer 2 kişiden şüphelenerek 'Bunlar Türk değil mi?' diye sormuş. Diğerleri 'Onlar da Türk' diye cevaplamışlar. Ancak,bu kişilerin konuşmaları diğerlerinin kulağına aktardığını görünce sinirlenmiş 'Bunlar CIA ajanı' diye bağırmış. Gerginlik yaşanması üzerine bu kişiler 'Seninle nasıl burada görüşüyorsak, gücümüzübiliyorsun. Ay'a da gitsen seni infaz ederiz' diye tehdit etmişler."

Aydınlık, 9 Aralık 2007'de "4 CIA Ajanı El Sakka'yla F Tipinde" görüştü başlığıyla çıkmıştı. Sakka'nın avukatı olayın tüm ayrıntılarını Aydınlık'a açıklamıştı.

'ARANAN SAVCI' NASIL BULUNDU?

Ergenekon tertibini anlayabilmek için, savcının bulunuş hikâyesinitertip merkezinden yazdırılan yazılarla özetleyeceğiz.

Savcı Öz, 17 Mayıs 2006 Danıştay suikastından beri aranıyordu. Olaydan hemen sonra Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı veTerörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı sıfatıyla Emniyet ve MİT yöneticilerini topluyor. Bu bilgilendirme toplantısında (brifing diyorlar) Abdullah Gül'ün önüne bir şema konuyor. İsmet Berkan'ın yazdığına göre, Abdullah Gül, şu "açık talimatı" veriyor:

ABDULLAH GÜL'ÜN TALİMATI

"Bana anlattıklarınızı delillendirip savcıya da anlatın, hepsi yakalansın, yargılansın."

"Açık talimat" terimi İsmet Berkan'a ait.

"Açık talimat"ın içeriği ise, Ergenekon Operasyonu'nun bütün sırlarını ortaya döküyor:

- "Delillendirin" ,

- "Savcıya anlatın",

- "Hepsi yakalansın",

- "Hepsi yargılansın".

Bunları, savcı veya polis müdürü söylemiyor, o sırada Başbakan Yardımcısı koltuğunu işgal eden Abdullah Gül söylüyor.

Başbakan Yardımcısı "Delillendirip savcıya anlatın" diyorsa, bunun"delil uydurun" anlamına geldiğini, yine İsmet Berkan'ın yazılarından öğreniyoruz:

DANIŞTAY SALDIRISIYLA BAĞLANTI KURULAMIYOR

Ergenekon şeması, sözü geçen toplantıda Abdullah Gül'ün önüne konduğu zaman, "Danıştay saldırısı ile çok sonra İstanbul'da başlayacak olan Ergenekon soruşturması arasında somut bir bağlantı kurulamıyor.Emniyet ilk gün getirip Abdullah Gül'e sunduğu istihbari bağlantıları savcıya sunamıyor, delillendiremiyor. "

Uydurma bir "şema" var!

Fethullahçı Gladyo'nun uydurduğu "istihbari bağlantılar" var.

Ancak delil yok!

Ancak talimat yalnız delil bulmaya yönelik değil, aynı zamanda savcı bulmayı da içeriyor.

Burada hayli zorluk çekilmiş. Fethullahçı "güvenlik yetkilileri" Gazeteci Murat Yetkin'e "savcı bulunamıyor" diye yakınıyorlar.

"NASIL OLDUYSA" ZEKERİYA ÖZ

En sonunda delili olmayan uydurulmuş suçlamalarla soruşturma yürütecek o "savcı" da bulunuyor. İsmet Berkan'dan dinleyelim:

"Nasıl olduysa İstanbul'da Zekeriya Öz isimli bir savcı bulundu. (…)Bütün bunların 2003 sonu 2004 başında yaşanan darbe girişimleriyle bağını keşfetti."

"Nasıl olduysa" deyişi yine İsmet Berkan'dan.

Evet "Nasıl olduysa!"

İşte Savcı Zekeriya Öz'ün bulunmasını anlatan anlamlı sözcükler:

"Nasıl olduysa!"

Nasıl olduğunu, olanlardan anlıyoruz. Savcı Öz, "uydurduğu delillerle "kendi bulunuş nedenini de ortaya koyuyor. Ve İsmet Berkan'ın yazdığı gibi, 2006 yılında gerçekleşen Danıştay suikastı ile iki yıl önce 2003-2004 yıllarındaki "darbe girişimleri" arasındaki "bağı keşfediyor".

Darbe 2003, 2004'te!

Oysa Danıştay suikastı 2006'da.

Bağlantıyı "keşfeden" savcının yeteneği işte burada. İki yıl

sonrasının suikastıyla iki yıl önceki darbe girişimi arasında bağlantı kurabiliyor.

Danıştay suikastı, kurguya göre niçin yapılmış?

- "Darbe ortamı hazırlamak" amacıyla.

Ancak darbe girişimi iki yıl öncesinde kalmış! Suçlanan komutanlar,Org. Yalman, Org. Eruygur, Org. Fırtına, Org. Tolon hepsi emekli olmuş.

Mantık yok. Ama Fethullahçı Gladyo'nun 1998'den beri uydurduğukurguları yargı önüne getirme cüreti var.

BOP EŞSAVCILIĞI

"Aranan savcı" bulunmuştur. "Bulunan savcı"nın CIA ile buluşturulduğu haberi de yine basında yer aldı. Fatih Altaylı, Savcı Zekeriya Öz'ün El Kaide soruşturmasında CIA ekibiyle görüşmeler yaptığını belirtti ve bu görüşmeden sonra Ergenekon savcılığına getirildiğine dikkat çekti. Altaylı, yorumu izleyiciye bırakıyordu.

Böylece Ankara'daki BOP Eşbaşkanlığı'ndan sonra İstanbul'da da BOP Eşsavcılığı kuruldu. Bu BOP Eşsavcılığı'nın İstanbul C.Başsavcılığı'nın denetimi dışında çalıştığı haberleri gazetelerde sık sık yayımlandı.

SUÇ İŞLEME AYRICALIĞI

Örneğin İşçi Partisi yöneticilerinin gözaltına alınması konusu Savcı Zekeriya Öz tarafından üç kez İstanbul Başsavcısı Aykut CengizEngin' in önüne götürülmüş, ancak reddedilmişti.

Ne var ki, Savcı Zekeriya Öz'ün arkasındaki kuvvet büyüktü. Bulunansavcı, beğenilmeyen Başsavcı'dan daha güçlüydü. Arkasında ABD vardı; Fethullah Hoca vardı; AB vardı; Tayyip Erdoğan vardı; Abdullah Gülvardı; Mehmet Ali Şahin vardı. PKK ve DTP ve bilcümle Türkiye ve ordu düşmanı örgüt ve çevreler de, açıkça ve üstün bir gayretle Zekeriya Öz'ü destekliyor ve alkışlıyordu.

“Bulunan savcının” Cumhuriyet Başsavcısı’ndan farkı, Ergenekon iddianamesi kamuoyuna açıklandığı zaman da ortaya çıktı. Başsavcı Aykut Cengiz Engin, İddianame'nin sorumluluğunu üç savcıya yüklüyor,basına sızdırılan bilgi ve belgelerin "gerçek dışı" olduğunu vurguluyordu. Basına sızdırılan yalan haberlerle "bilgi kirliliği"yaratılmış ve "şüphelilerin özel yaşamları ve temel hakları ihlal edilmişti"

Bütün bunlar, suçtu!

Savcı Zekeriya Öz ve ekibi suç işlemişti.

Ama o "bulunan" savcı” idi.

Suç işleme ayrıcalığı vardı.

Kaynak: Aydınlık

 

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

Bu yayına verilen bağlantılar:

Bağlantı Oluştur

<< Ana Sayfa